Харківському товариству польської культури чверть століття!

    Посилання на відео святкового концерту

   15-16 жовтня 2016 року в рамках ХХ ювілейних Днів польської культури в Харкові відбулося святкування 25-річчя створення Харківського товариства польської культури, яке пройшло під патронатом Генерального Консульства РП у Харкові.

  Ювілейна урочистість зібрала багато друзів товариства, які прагнули таким чином віддати повагу за багатолітню роботу заради украплення національної ідентичності поляків.

  ХХ Дні польської культури в Харкові мали насичену програму. Серед гостей, які прибули до Харкова, були представники Сейму Польщі. В заходах взяли участь польські дипломати на чолі з Генеральним Консулом РП в Харкові Янушем Яблонським.

   В рамках ювілею в Харківському обласному методичному центрі культури і мистецтв відбулася конференція «Внесок поляків у історико- культурний розвиток Харкова». Учасників привітали консул Республіки Польща в Харкові Ян Здановський та сенатор Польщі Гжегож Печкіс, зазначивши, що у Харківському консульському окрузі Товариство польської культури є однією з найбільш дієвих польських громадських організацій.

  Президент Товариства польської культури в Харкові, заслужений діяч культури Польщі Юзефа Чернієнко представила 25-річний доробок діяльності організації та її роль у поліетнічному контексті громадсько-суспільного життя Харківщини.

  Велике значення мав виступ мистецтвознавця, завідувачки відділом Харківського художнього музею Ольги Денисенко. Вона розповіла присутнім про життя видатного художника Генріха Семирадського, тісно пов’язаного зі Слобожанщиною, де він провів своє дитинство, юність і сформувався як особистість. «Саме в Україні сформувалося його прагнення до зображення ідилії, що прослідковується у подальшій творчості художника», — зазначила Ольга Денисенко. Уродженець Харківщини Генріх Семирадський за походженням був поляком. Тому його постать має величезне значення і для польської культури. Він був громадянином Європи, бо його життя та професійна діяльність пов’язані із різними країнами: Україною, Польщею, Росією, Італією, Францією, Німеччиною, Швецією. Наразі весь світ визнає Г.Семирадського одним з найбільш видатних митців ХІХ сторіччя.

  Учасники конференції мали змогу оглянути фільм «Генріх Семирадський».

  На конференції з докладами також виступили: заслужений діяч культури Польші, літературознавець Василь Саган «Польське пісенно-поетичне слово у Харкові»; директор Центральної наукової бібліотеки ХНУ імені В.Н.Каразіна, заслужений діяч культури Польщі Ірина Журавльова «Історія «Польського альманаху» в Харкові»; доктор мистецтвознавства, професор ХДАДМ Людмила Соколюк «Розвиток традицій Станіслава Виспянського в творчості Михайла Жука»; завідуюча сектором науково-методичної роботи Харківського художнього музею Наталя Титаренко «Феномен «Чорного квадрата» Казимира Малевича: культурно-мистецька акція до ювілею твору»; головний бібліограф Центральної наукової бібліотеки ХНУ імені В. Н. Каразіна Юліана Полякова «Архітектор Болеслав Міхаловський в театральному просторі Харкова»; завідуюча відділом наукової пропаганди Харківського художнього музею Ірина Сідельова «Аварія царського потягу під Харковом 17 жовтня 1888 року у світлинах А. К. Федецького та О. І. Іваницького»; кандидат історичних наук, доцент кафедри історії Української державної академії залізничного транспорту Олена Кравченко «Владислав Франковський: проблемні аспекти біографії»; старший викладач кафедри основ архітектури Харківського національного університету будівництва і архітектури Інна Акмен «До питання взаємодії архітектурних шкіл Варшави, Львова, Харкова у залізобетонному будівництві»; журналіст, редактор Харківського обласного радіо Ірина Мироненко «Біженець Першої світової війни, перший майстер з велоспорту в Україні харків’янин Юзеф Францкевич»; завідуюча відділом декоративно-прикладного мистецтва Харківського художнього музею Тетяна Литовко «Фарфорова скульптура маршала Юзефа Понятовського у колекції Харківського художнього музею: атрибуція твору»; аспірант ІМФЕ імені М.Т.Рильського Марія Чумак «Провінційний побут Слобожанщини початку ХХ століття за світлинами польських родів Валківщини».

  Наступного дня у виставковому залі Харківського національного театру опери та балету імені Лисенка відбулося відкриття фотовиставки «Харківській полонії – 25». Представлені на ній фотороботи показують історію розвитку полонійного руху на Харківщині, відображають напрямки діяльності Харківського товариства польської культури.

 Кульмінацією і яскравим акордом ювілею Харківського товариства польської культури стала урочистий вечір у великому залі Харківського національного театру опери та балету імені Лисенка. Охочих потрапити на свято було більше ніж місць у залі театру, а це найбільший театральний зал Харкова, що нараховує 1500 місць.

  Після виконання театральним хором Державних гімнів України та Польщі президента Харківського товариства польської культури Юзефу Чернієнко та членів Харківської полонії з ювілейною подією привітали: голова Харківської обласної ради Сергій Чернов, секретар Харківської міської ради Олександр Новак, заступник голови Харківської обласної державної адміністрації Марк Беккер, сенатор Республіки Польща пан Гжегож Печкіс, Генеральний Консул Республіки Польща в Харкові пан Януш Яблонський, голова Федерації польських організацій в Україні Емілія Хмельова.

  Гості висловили вдячність за величезну роботу всім представникам Харківського товариства польської культури, й особливо його керівнику Юзефі Чернієнко, і зазначили, що – це молода, енергійна громадська організація, яка бере активну участь в житті багатонаціонального Харкова. Складно назвати хоча б одну зі сфер життєдіяльності міста, в яку не був би внесений вагомий внесок представниками польського народу. Не випадково з 29 міст-побратимів і партнерів Харкова з 19 країна світу три міста знаходяться в Польщі (Варшава, Познань та Ченстохова). Міцні дружні зв'язки Харкова з Польщею продовжують успішно розвиватися. І вагомий внесок у розвиток польсько-української співпраці зробило саме Харківське товариство польської культури. 25 років наполегливої роботи – це покоління людей, задіяних у діяльності задля відродження польськості.

  Ще багато щирих вітальних слів та побажань пролунало зі сцени на адресу товариства.

  Найактивнішим членам Харківського товариства польської культури вручено подяки.

 Закінчилося святкування урочистим концертом артистів Варшавської опери за участю симфонічного оркестру та хору Харківського академічного театру опери та балету імені Лисенка.

  Ювілейні події підтвердили, що на Харківщині живе польськість, а Харківське товариство польської культури має перед собою велике майбутнє і ще багато роботи задля утвердження і зміцнення полонійного руху на теренах нашої області.

Олена Муравйова