Про нас

Відомо, що поляки прославилися на Слобожанщині ще в далекому минулому. У XVII столітті полковник Захаржевський переміг турків на річці Сіверський Донець, за що отримав подвійне прізвище Донець-Захаржевський. Тепер в центрі Харкова є названа його ім'ям вулицю.

З нашим містом пов'язана і прізвище графа Северина Потоцького - піклувальника Харківського університету, людину, яка стояла біля витоків його створення.Вже в перші роки після відкриття цього найстарішого в Україні вищого навчального закладу серед його професорів було чимало поляків, які долучали Харків до передової європейської культури, науки та освіти. Серед них Л. Ценковський, А. Валіцького, А. Пшеборскій і багато інших.Початок XX століття також подарувало Харкову багато відомих поляків. Серед них - поет Л. Стафф, композитор К. Горський, фотограф А. Федецький. У Харківському університеті на медичному факультеті вчився перший керівник відродженої польської держави Юзеф Пілсудський.

Харківщина пишається своїм земляком Генріха Семирадського, уродженцем Печеніг, колишнім студентом Харківського університету, найвідомішим польським і російським художником-класиком, почесним членом усіх європейських академій мистецтв.

Основу нашого суспільства складають люди з польськими коренями чи ті, які вважають себе поляками. Проте серед нас є чимало й представників інших національностей, які прийшли до нас тому, що їм подобається польські мова, культура, народні звичаї.У наших лавах багато відомих титулованих вчених, лікарів, артистів

За кошти, виділені Сенатом Польщі, для нашого суспільства в центрі міста організацією «Спульнота польска» з Варшави було придбано приміщення. Там створено навчальний клас польської суботньої школи.Завдяки фонду «Допомога полякам на Сході» він обставлений меблями, оснащений підручниками, аудіо-і відеоапаратурою, супутниковою антеною. Наш офіс називається «Будинок Полонії» або «Харківський Центр Польської Культури».Це місце в Харкові, до якого тягнуться поляки, місце, яке стало для них частиною батьківщини.

При Будинку Полонії створено молодіжний вокальний ансамбль «Хобі». Тут зустрічаються вчені, лікарі, проводяться літературно-музичні вечори, перегляди польських фільмів.У Будинку Полонії працює польсько-український молодіжний клуб «Європейський Вектор». Круглі столи, семінари,конференції та інші заходи тут проводяться разом з однолітками з Польщі. Наша молодь допомогла створити євроклуби у Харківському ліцеї № 116 та ліцеї ім. Г. Семирадського у Печенігах.

При товаристві проводяться заняття з вивчення польської мови, йде підготовка абітурієнтів до вступу у вищі навчальні закладі Польщі. У Будинку Полонії працює бібліотека, де можна знайти польську класику, енциклопедії, словники, періодику.

Щороку в Харкові товариство проводить Дні польської культури. У них беруть участь наші ансамблі. На концертах виступають відомі харківські артисти - члени нашого суспільства.Щорічно в рамках Днів польської культури проводяться дитячі фестивалі польської та української музики імені Кароля Шимановського, виставки книг. Суспільство дає концерти, проводить літературно-музичні вечори, присвячені відомим полякам.

Харків'янам запам'яталися Міжнародні наукові конференції, присвячені пам'яті Генріха Семирадського. За доповідями конференцій видані збірники наукових праць.

Товариство щорічно відзначає польські державні свята: День Конституції 3 Травня, День Незалежності, День Полонії і поляків за кордоном, Різдво Христове, Великдень. Харківські поляки активно беруть участь у громадському та культурному житті міста і області.

Товариство щорічно бере участь у проведених у Польщі полонійних заходах: у Всесвітньому фестивалі ім. Марії Конопницької, Всесвітньому фестивалі поезії в Мронгово. Їх учасники привозять до Харкова нагороди та грамоти.

З незабутніми враженнями наша молодь повертається з міста-побратима Познані, де бере участь у Всесвітніх полонійних зльотах «Орлі Гняздо» і в таборах спорту і туризму.

Членів нашого суспільства запрошують до Польщі на з'їзди, тренінги полонійних лідерів, на щорічні форуми полонійних журналістів, на міжнародні конференції.

Слухачі наших мовних курсів вдосконалюють свої знання в літніх школах польської мови і культури, які організовують найпрестижніші в Європі польські університети. Для дітей та полонійних молоді товариство «Спульнота Польска» проводить зльоти спорту і туризму, школи мови та польської культури.

Ми вже підготували 20 наших школярів, які надійшли в польських навчальних закладів. Харківські фахівці, члени нашого суспільства, проходять стажування в Польщі. Щорічно близько 10 наших студентів польського походження отримують стипендії з польського фонду «Семпер Полонія».

З 1999 року ми видаємо першу в південно-східній України газету «Полонія Харкова».

У 2010 році на четвертий п'ятирічний термін президентом товариства була знову обрана Юзефа Чернієнко. Її доля типова для мільйонів розкиданих по всьому світу поляків.Вона знайшла своє коріння в глибині XIV століття у відомому в Польщі лицарському роді Гневошей. Батько - Болеслав Гневош ще дитиною разом зі своїми молодшими братами Мечиславом, Степаном і мамою Хеленою Барусевич в 1928 році були заслані в Якутії. Повернулися на Донбас у 1949 році, де і народилася Юзефа.Далі-навчання в Харкові, активна робота в правлінні Харківського товариства польської культури з першого ж року його створення, почесне звання і нагорода Золотою медаллю «Заслужений діяч польської культури», грамоти Уряду України, обласної адміністрації, Харківської міської Ради,Асоціації національних культурних об'єднань України.